300 тисяч гривень за хвилину. Скільки кандидати у президенти платять за рекламу на ТБ

Найдорожче коштує реклама на каналах ТРК Україна, Інтер та СТБ

Bru-nO / pixabay.com


Національні телеканали встановили розцінки на політичну рекламу під час президентської передвиборчої кампанії — часто це сотні тисяч гривень за хвилину. Громадський рух Чесно проаналізував витрати кандидатів.

Найбільше з-поміж усіх українських телеканалів за показ політичної реклами править ТРК Україна Ріната Ахметова. За секунду реклами з 18:00 до 19:00 у будні кандидат у президенти України має сплатити 5 658 гривень. Тобто ролик тривалістю 30 секунд коштуватиме майже 170 тисяч, а хвилинний – понад 300 тисяч. Найдешевше на телеканалі Україна агітувати о 5:00 ранку. У цей час вартість секунди ефіру становить 366 гривень.

/ Фото: chesno.org

Нещодавно Рух Чесно зафіксував на ТРК Україна 20-секундний ролик партії Основа з анонсом балотування Сергія Тарути у президенти. Одна трансляція такого ролика у вечірньому прайм-таймі, згідно з прейскурантом каналу, мала б коштувати Таруті або його партії приблизно 100 тисяч гривень.

Оприлюднені прайси дають змогу перевірити, чи зазначають партії у своїх звітах реальні витрати на рекламу.

Нижчі розцінки має телеканал Інтер Дмитра Фірташа й Сергія Льовочкіна.

Секунда ефіру з 19:00 до 20:00 коштуватиме кандидату 2715 гривень. Інформація про вартість нічної реклами на Інтері відсутня. Судячи з доступних даних, найдешевша реклама на цьому каналі – між 6:00 і 7:00 ранку: за секунду ефіру доведеться сплатити 370 гривень, тобто за ролик на 30 секунд – понад 11 тисяч гривень.

Напередодні Нового року Інтер, зокрема, транслював рекламний ролик Опозиційної платформи — За життя, у якому Юрія Бойка позиціонували як “єдиного кандидата від опозиції”. Один показ 46-секундного ролика у вечірньому прайм-таймі повинен був коштувати команді Бойка-Рабіновича від 45 до 125 тисяч гривень.

Мав свою рекламу тривалістю 30 секунд на Інтері й нардеп-мажоритарник, лідер партії Народний контроль Дмитро Добродомов.

Третє місце за вартістю політичної реклами посідає телеканал СТБ медіахолдингу Віктора Пінчука StarLightMedia.

Найбільше за рекламу там потрібно віддати в неділю з 20:00 до 22:00, коли секунда рекламного часу коштує 2400₴ А от з першої ночі до шостої ранку на СТБ хочуть лише 1,20 грн за секунду. Такі самі розцінки на нічний ефір має і телеканал ICTV. Прайм-тайм там коштуватиме 1478 грн за секунду.

Нещодавно на СТБ рекламу розміщував і президент України Петро Порошенко. За один показ ролика у вечірньому прайм-таймі він мав би заплатити від 34 до 75 тисяч грн у будні та до 130 тисяч у неділю.

Влітку Адміністрація президента повідомила, що Порошенко з власної кишені оплачував трансляцію реклами на підтримку автокефалії. Гарант обіцяв зазначити ці видатки у своїй декларації за 2018 рік. Втім, її подання відбудеться вже після президентських виборів.

Також на СТБ нещодавно розміщував рекламу Опозиційний блок. Рекламний ролик тривалістю 16 секунд у вечірньому прайм-таймі мав би коштувати партії від 10 до майже 40 тисяч₴

Телеканал 1+1 Ігоря Коломойського за секунду ефіру з 20:00 до 23:00 братиме 1050₴ Найдешевший час – з 23:00 до другої ночі, коли секунда коштує 320₴

Наприклад, якби Володимир Зеленський платив 1+1 за новорічне відеозвернення за офіційними розцінками каналу, то мав би викласти за 1 хвилину 16 секунд ефіру майже 25 тисяч₴ Однак, зважаючи на те, що в новорічну ніч люди дивляться телебачення значно довше, вартість реклами опівночі мала б бути в рази вищою.

Часто на 1+1 рекламу замовляє й ВО Батьківщина. Протягом останніх кількох тижнів телеканал демонструє відео з новорічними вітаннями Юлії Тимошенко. Один показ такого ролика тривалістю 46 секунд у вечірньому прайм-таймі, згідно з цінами каналу, мав би коштувати партії 37-48 тисяч₴

Розцінки суспільного телеканалу UA:Перший значно нижчі. Там прайм-тайм коштуватиме кандидатам 70 грн за секунду. Вночі ще дешевше – 12 грн за секунду, тобто 360 грн за один 30-секундний ролик.

Впродовж 2018 року рух Чесно взагалі не фіксував політичної реклами на UA:Перший. Найімовірніше, це пов’язане з тим, що рік тому Суспільне вирішило відмовитися від такої реклами поза періодом офіційної виборчої кампанії.

Найдорожчу рекламу мають канали з найвищими рейтингами. Національна рада з питань телебачення та радіомовлення за результатами панельного дослідження телевізійної аудиторії за ІІІ квартал 2018 року повідомила, що лідирує з-поміж національних телеканалів ТРК Україна, далі йдуть 1+1 та Інтер.

/ Фото: nrada.gov.ua

Порівняно з виборами 2014 року вартість політичної реклами на телеканалах значно зросла – приблизно на 35-40%.

У Законі України Про вибори президента зазначено, що ЗМІ визначають ціну на політичну рекламу не пізніше, як за 100 днів до дня виборів. Ця вартість не повинна перевищувати середньоарифметичне значення комерційної реклами за останні три квартали року.

Напередодні виборів президента України, які відбудуться 31 березня 2019 року, медіа мали скласти свої прайси до 20 грудня минулого року та опублікувати їх до 30 грудня в офіційних виданнях Голос України або Урядовий кур’єр.

Нагадаймо, що з 2016 року парламентські партії в Україні отримують на свою поточну діяльність кошти з держбюджету. Частина партій використовувала ці гроші на телерекламу або навіть на джинсу (приховану рекламу, участь в ефірах тощо). Однак закон забороняє витрачати держкошти на діяльність, пов’язану з виборами, тож партії повинні залучати на ці потреби приватні внески.


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/300-tisyach-griven-za-hvilinu-skilki-kandidati-u-prezidenti-platyat-za-reklamu-na-tb-50001294.html”