Мінус 150 нардепів. За і проти

Фото УНІАН

Проект змін до Конституції України попередньо підтримали 236 парламентарів. За зменшення складу ВРУ з 450 до 300 обранців голосували представники монобільшості (щоправда, не всі), а також ОПЗЖ. Аби схвалити цей законопроект авторства Володимира Зеленського, у вересні за нього має висловитися конституційна більшість — нині це саме 300 депутатів.

Об этом сообщает Руспрес

Обговорюємо ідею з представниками різних фракцій — Іриною Верещук (“Слуга народу”), Михайлом Волинцем (“Батьківщина”), Олегом Синюткою (ЄС), Романом Лозинським (“Голос”), Володимиром Кальцевим (ОПЗЖ).

— Чому депутати “Слуги народу” та ОПЗЖ підтримали цю ініціативу?

— Зменшення кількості депутатів наступних скликань було передвиборчою обіцянкою нашої партії, — каже Ірина Верещук. — Для мене аргументами голосувати “за” були результати референдуму за народною ініціативою 2000 року. Тоді 26,7 мільйона громадян (89,9%) проголосували за зменшення кількості нардепів з 450 до 300 осіб. Результати народного волевиявлення не були втілені в життя, оскільки їх не підтримав парламент. Але народ як джерело влади має бути почутий.

Ще один аргумент — кількість населення України зменшилася. Нас уже не 52 мільйони, як у 1991-му, а трохи більше як 37 мільйонів. А відтак і депутатів має бути менше.

— При голосуванні ми опиралися на думку наших виборців та тих людей, котрі нас підтримують, — каже Володимир Кальцев. — Соціологічні дослідження показують: понад 92% українців за те, щоби кількість нардепів була зменшена до 300 осіб. Також цей законопроект закріплює пропорційну систему виборів, котру передбачає Виборчий кодекс.

— Які аргументи проти таких змін до Конституції?

— У передвиборчій програмі “Голосу” також була зазначена необхідність зменшення кількості нардепів, ми підтримуємо таку ініціативу, — каже Роман Лозинський. — Але ухвалювати зміни до Конституції у неконституційний спосіб ми не хочемо. А Конституційний Суд чітко зазначив, що цей проект змін містить неконституційні положення. У пропозиціях президента є доволі крамольна річ. Зокрема, з Конституції хочуть вилучити норму про те, що вибори нардепів є загальними, рівними, прямими та відбуваються у режимі таємного голосування.

Загалом, із семи запропонованих президентом змін три не відповідають Конституції за висновком КС, дві мають певні невідповідності.

— Нинішня влада зацікавлена, щоби депутати були кнопкодавами, — вважає Михайло Волинець. — А що менше депутатів — то легше їх контролювати. Законопроект розроблено нашвидкуруч. Існує також загроза того, що парламент цього скликання буде розпущено.

— У суспільстві справді є тренд щодо скорочення кількості народних депутатів, — каже Олег Синютка. — Але ключова дефініція — це відповідність закону. Законопроект, за висновком КС, чинному законодавству не відповідає. Тому “ЄС” не підтримала його. Під час голосування ми побачили в сесійному залі, причому вже не вперше, широку коаліцію між “Слугою народу” та ОПЗЖ. Схоже, нинішня влада дрейфує у бік країни-агресора.

— ОПЗЖ та “Слуга народу” справді домовилися голосувати однаково?

В. Кальцев:

читайте також: Нідерланди відмовили РФ в можливості судити росіян, звинувачених у збитті малазійського "Боїнга"

— Ширилися чутки, що в обмін за підтримку змін до Конституції монобільшість обіцяла піти на поступки під час голосування за інші законопроекти. Це брехня. Монобільшість нам нічого не обіцяла й фінансово не стимулювала. Ми проголосували “за”, оскільки це наша принципова позиція.

І. Верещук:

— Про жодну широку коаліцію не йдеться. ОПЗЖ проголосувала так само, як ми, оскільки реагує на вимоги своїх виборців.

— Наскільки реально, що у вересні в парламенті знайдеться 300 голосів за зміни до Конституції?

М. Волинець:

— Думаю, монобільшості на той момент буде важко знайти необхідних 300 голосів. Не відкидаю, що влада просто “купуватиме” депутатів, передусім мажоритарників. Наша фракція зміни не підтримуватиме.

І. Верещук:

— Тепер тривають консультації. Мажоритарники — найбільші противники змін, адже бачать для себе небезпеку. Наша фракція додасть голосів. Нагадаю, що Виборчий кодекс передбачає скасування мажоритарки. Та ми переконуємо одне одного, передусім мажоритарників, що зміни не призведуть до дочасних виборів.

Р. Лозинський:

— Зібрати у вересні 300 голосів — дуже важке завдання. У парламенті лише дві фракції, й то неповністю, готові приймати зміни до Конституції, порушуючи норми Основного Закону та зневажаючи висновок Конституційного Суду. Сподіваюся, що президент зробить висновки й не буде заради рейтингу порушувати Конституцію.

Дякуємо, що прочитали цей тексту газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Читайте також текст про боротьбу з кнопкодавством


Джерело статті: “https://expres.online/politics/minus-150-nardepiv-za-i-proti”